Dr. Lipóczki ImreInternist, ... (Nyíregyháza)

 


Beschreibung

Szentpéterváron 1979-ben végeztem el az orvostudományi egyetemet, állami ösztöndíjjal. Itt, 1976-ban az Ideggyógyászat Tanszéken láttam életemben először akupunktúrát, és bátran mondhatom, hogy ez „szerelem volt az első látásra”! Hosszan tudnám a rendkívül érdekes eset részleteit sorolni, de csupán egy mondat, erről az életre szóló és meghatározó élményről: egy derékbecsípődéses nőbeteg a kínok kínját élhette át, jajveszékelt fájdalmában, (alig tudtunk odafigyelni a másik ágyon fekvő beteg panaszaira) mire megjelent két fiatal kollegina, és valami hosszú tűket szúrtak a beteg derekába, majd magára hagyták. 20 perc múlva kiszedték a tűket, majd megkérték a beteget, hogy keljen fel, és a beteg járt! (Aki eddig meg sem bírt moccanni fájdalmában!) Akkor tátva maradt a szám! (a szó szoros és átvitt értelmében)

Azóta folyamatosan tanulom az akupunktúrát, és 1979 óta alkalmazom is. Akupunktúrás tanulmányutakon vettem részt Kínában, Kanadában, Oroszországban, idehaza is szerencsém volt tanulni Yamamoto professzornál, Zhan Jing professzornál, Pekka Pöntinen, Tiberio Brenner professzoroknál, és több más szaktekintélyeknél.

Két jegyzetet írtam orvosok számára fülakupunktúrából, jelenleg tanítom is ezt, nyári gyakorlatokat tartok a Hagyományos Kínai Orvoslás posztgraduális képzésben résztvevő orvosok részére. Ismeretterjesztő könyvecskét írtam az érdeklődők számára, „Amit az akupunktúráról tudni érdemes” címmel. Rendszeresen tartok előadásokat a Magyar Akupunktúrás Orvosok Társasága konferenciáin.
Legfontosabb alapelveim egyike a komplex kezelés: ha az európai, és az alternatív orvoslást kellő szakértelemmel együttesen alkalmazzuk, az eredmények nem összeadódnak, hanem összeszorzódnak! Tőlünk keletebbre is, meg nyugatabbra is integratív medicináról beszélnek. Persze aláhúzom: a szakorvosi ellátás az első! Ezt lehet kiegészíteni, ha szükséges, alternatív kezelésekkel. Fontos elvem a holisztikus szemlélet: az embert teljes egészében kell tekintetbe venni, nemcsak kiragadottan egy bizonyos szervét, szervrendszerét. /minden mindennel összefügg./ Hermes Trismegistos ókori egyiptomi filozófus és gyógyító örökbecsű gondolatával élve: amint lent, úgy fent. Kicsit magyarázva: ami a világegyetemben megtalálható, anyag és energia, az vesz körül bennünket a Földön, és mi több, ezekből épül fel az emberi test.
„Én nem tudok gyógyítani, csak segíteni a gyógyulásban.” Ha eljut a paciens ehhez a felismeréshez, akkor már érzi a felelősséget is, hogy a folyamatban neki magának is aktívan részt kell vennie. Nincs csak kívülről jövő, hanem bensőnkből induló gyógyulás.

Az akupunktúra egyébként nem közvetlenül a kóros elváltozásokra hat, hanem azokra a „csi” energia pályákra, (akupunktúrás csatornákra-meridiánokra), melyek rendellenes működése eredményezte azt az állapotot, amit mi betegségnek nevezünk.

Gyógyító tevékenységem során nemcsak akupunktúrát alkalmazok, hanem manuálterápiát is. („csontkovácsolás”) Nagyon gyakran ajánlok gyógyteákat, tornagyakorlatokat, fontos életmódbeli tanácsokat adok, a beteget aktívan bevonom a saját gyógyulásába. Néhány éve speciális, akupunktúrás orvosoknak kifejlesztett állapotfelmérő műszer is segít az energia-áramlási zavarok felderítésében.

Betegeim túlnyomó többsége az európai orvosi gyógyítások után keres meg, az intenzívebb gyógyulás reményében. Hála Istennek, sokszor nem okozok nekik csalódást. Több, mint 30 év után is nagyon boldoggá tesz, amikor látom, hogy segítettem valakin, enyhíthettem a szenvedésén. Szeretem nézni a beteg arcán az őszinte mosolyt, mikor már mozog a keze, vagy megszűnik a migrénje.

Főállásban a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán tanítok, mint főiskolai docens. A legnagyobb örömömre többek között Komplementer Medicinát is. Megtisztelő, hogy egy komplementer orvoslással foglalkozó kutatási projektben is részt vehetek. Nagyon élvezem az oktatást, hogy tudásomat átadhatom, és úgy érzem, diákjaim is szeretnek. Debrecenben, az Egyetemen is taníthatok Komplementer Medicinát a TáplálkozásTudományi MSc. képzésben.

Karte:

Bilder: