A kineziológia egy holisztikus szemléletű alternatív személyiségfejlesztő módszer, amely fiatal tudományként különböző területekről származó ismeretanyagokat integrálva alkalmaz. Többek között az ősi, távol-keleti meridián rendszereken alapuló tanokat egyesíti viszonylag új, a neurológia, a viselkedés genetika, és az agykutatás területeiről származó nyugati felfedezésekkel. Ezen ismeretek ötvözeteként a szabad energiaáramlás biztosítását tűzi ki célul bármely probléma vonatkozásában, melynek terén javulást szeretnénk elérni.
Általános eszköze a kinetikai visszacsatolás, más néven izomtesztelés, melynek segítségével a kineziológus a test-elme kapcsolatra ráhangolódva a neurológiai rendszer közreműködésével információt gyűjt, korrekciókat hajt végre, majd ellenőrzi a kezelés hatékonyságát. Az izomtesztelés azon alapul, hogy a pozitív ingerek erőssé teszik, a negatívak pedig elgyengítik egész testünket, és ez a változás érzékelhető a tesztelt izom tónusában.
Egyértelmű összefüggés fedezhető fel az események, gondolatok, érzelmek és a test fiziológiai válaszai között. Negatív élményeink stresszként raktározódnak a szervezetünkben, és energetikai blokkokat képezve következményekkel járnak, amelyek testi, lelki, szellemi téren egyaránt megjelenhetnek.
Az izomtónus változás vizsgálata segít bennünket a tudatalattiban lévő, feldolgozatlanul maradt események, traumák hozzáférhetővé tételében. Ez egyben lehetővé teszi, hogy tudatos emlékezés nélkül is fényt derítsünk azokra a múltbeli negatív emlékekre, amelyek egymásra épülve problémáink, betegségeink kialakulásához vezettek. Az izomtesztelés segítségével tehát feltérképezhető az adott probléma hátterében álló energetikai blokk, amely az eseményből, annak érzékeléséből és a negatív érzelemből tevődik össze, valamint a probléma megoldásához szükséges korrekció is.
A kineziológiai módszerek korrekciós technikái minden esetben gyengéd és szelíd eljárások. A korrekciók között szerepelnek például kisebb-nagyobb mozgásokat tartalmazó, integrációs vagy vizualizációs gyakorlatok, akupresszúrás pontok érintése, masszírozása, esszenciák, színek alkalmazása.
A korrekciók hatására energetikailag kiegyensúlyozott állapot jön létre, amely megteremti a lehetőségét annak, hogy a szervezet öngyógyító mechanizmusai akadálytalanul működésbe léphessenek.
A kineziológia a következő területeken ajánl segítséget:
a testi-lelki egészség és egyensúly létrehozásában és fenntartásában
a vitalitás és az energiaszint növelésében
a fájdalmak csökkentésében
stressz és félelmek oldásában
az önbizalom és az önértékelés megerősítésében
kreativitásunk és képességeink felismerésében és kibontakoztatásában
a céljaink elérését akadályozó belső gátak felszámolásában
a tanulás és az önkifejezés útjában álló akadályok felszabadításában
döntéshelyzetekben egyéni választásunk meghozatalában
kapcsolataink elmélyítésében
munkahelyi, családi konfliktusok, szexuális problémák rendezésében
önmagunk megismerésében
tudatosságunk fejlesztésében és belső harmóniánk kialakításában
életminőségünk javításában