A szemölcsök valamennyi típusa gyermek- és serdülőkorban a leggyakoribb, de érinti a felnőtt lakosságot is. A papilloma vírusok csoportjába tartozó DNS vírusok okozzák, a bőrön és a nyálkahártyákon fejlődnek ki. Ezek a szemölcsök direkt érintkezéssel terjednek, de nem kizárható, hogy tárgyak közvetítésével is átvihető. A lappangási idő 1-8 hónap. Kialakulását követően önfertőződéssel tovább terjedhet. A szemölcsök több típusúak, azonban szövettanilag hasonlók.
A közönséges szemölcs (verruca vulgaris) leggyakrabban a kéz ujjain, körömágy körül, arcon, térden, könyökön fordul elő, durva, bőrből kiemelkedő, egyenetlen bőrelváltozás formájában. A körömlemez alá terjedő változata igen fájdalmas lehet.
A futószemölcs a bőrből alig emelkedik ki, igen nagy számban jelenhet meg az arcon, kézen, karon, térden. Jellemző, hogy a vakarás vonalában számos elváltozás sorakozik.
A talpi szemölcsök megegyeznek a közönséges szemölcsökkel, de az állandó nyomás miatt a talp szintjében maradnak, gyakran vastag bőrkeményedés övezi őket. Rendkívül fájdalmasak lehetnek.
Kezelésükre sokféle orvosi módszert alkalmaznak (pl. ecsetelés, fagyasztás, égetés, kaparás, műtéti megoldás). Ezek hegesedést okozhatnak, és a mechanikus hatásra a vírus könnyen átterjedhet a környező területre, ami újabb és újabb kezeléseket igényel. A beavatkozások fájdalmasak és felépülési idővel is számolni kell. Bizonyos esetekben hosszantartó gyógyszerszedést is előírnak.